Kitlem - Yeni Nesil Blog Sitesi

Sağlıklı Kilo Verme ve Beslenme

0

Dünya nüfusunun önemli bir bölümü, dengesiz ve yetersiz beslenme sonucunda oluşan hastalıklar ile mücadele ediyor. Öte yandan, aşırı ve dengesiz beslenme sonucu oluşan aşırı kiloluluk (aşırı şişmanlık), biroldukça insan için önemli bir sıhhat sorunu olmayı sürdürüyor.

Zayıflamak için başarının anahtarı sağlıklı bir beslenme ve fiziksel aktivitedir.
Kilo vermek istiyorsunuz sadece bir türlü başaramıyorsunuz! İste sizin için gerçektem önemli olabilecek birkaç tavsiye

Akşam yemeği sonrası atıştırmak kilo aldırır.
Aslına bakarsak yiyeceklerin kalori miktarları ne süre yediğinizle bağlantılı değildir. Sadece araştırmalara göre akşam 8:00’den sonra yenilen yiyecekler kilo almanızı hızlandırmaktadır. Bundan dolayı akşam 8:00’den sonrasında atıştırmamak, şekerli gıdalar yememek gerekiyor.

Şeker şekerdir
Sukroz, glukoz, fruktoz, maltoz, mısır şurubu, bal, bu tarz şeylerin tamamı şekerdir. Bunlardan birini seçmek yerine şeker alımını azaltmak gerekir. Şekerli içecekler yerine diet olanları tercih edilebilir, büyük bir parça çikolata yerine ufak bir parça yemek bile size kilo verirken fayda elde edecektir. Şeker alımını azaltarak dişlerinizi de korursunuz.

Kahve
Sağlıklı bir beslenmede kahve güvenilir bir içecektir. Araştırmalara gore günde 2-3 fincan kahve tip 2 diyabet, Parkinson hastalığı ve hatta bazı kanser türlerine yakalnma riskini azaltabilir. Geçmiş yıllarda yüksek kafein alımının kemikleri incelterek osteoporoza yol açtığı düşünülmüştü, sadece şu anda bu vaziyet kesinleşmiş gözükmüyor. Kahvenin kemik kırılmasına sebep olduğu da kati değişdir. Günde 8 fincan kahve içen hanımlarda kemik kırılma riski artmıştır sadece erkeklerde böyle bir etkiye rastlanmamıştır. Kahvenize sür ilave ederek kalsiyum alımınızı arttrabilirsiniz, sadece krema ve şekerden uzak durun. Hamileyseniz günlük 200 mg kafeinden daha fazla tüketmeyin.

Yağlar
Tereyağı, zeytinyağı, ayçiçek yağı benzer biçimde bazı yağlar sağlığımız için gereklidir. Omega-6 ve omega-3 yağları kendi kendimize üretemeyeceğimiz önemli yağlardır. A,D,E ve K vitaminleri benzer biçimde yağda çözünen vitaminlerin emiliminde yardımcıdır.

Deniz tuzu
Tıpkı şeker gibi tuz da tuzdur. Deniz tuzu, yada öteki tuzla sodyum ihtiva ettiği için fazlası zararlıdır. Gmeşhurk 6 gramın üztümende alınması önerilmez. Çoğu insan yemeklere tuz eklemese bile hazır ve işlenmiş gıdalardan yeterinde tuz alırız. Fazla tuz yüksek tansiyon, inme ve kalp hastalığı riskini arttırabilir. Tuz yerine baharat yada biber tercih edilebilir.

Su içmek
Tek başına su içerek zayıflanmaz. Ama yüksek kalorili içecekler yerine suyu tercih ederseniz zayıflamanıza yardımcı olabilir veya öğünlerde bol su içerek çok yemekten kaçınabilirsiniz.

Sonuç olarak zayıflamak için büyülü bir formül yoktur. Başarının anahtarı sağlıklı bir beslenme ve fizyolojik aktivitedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.